Datkomaty

Datkomaty (stacje dotacyjne) mają szczególny cel – mają umożliwić przekazywanie darowizny w wygodny sposób. Dzięki terminowi płatniczemu Nayax darczyńca może wesprzeć zbiórkę korzystając z najpopularniejszych metod płatności.

Terminal umieszczony na datkomacie jest jedynie pierwszym ogniwem łańcucha. System Nayax to kompletna platforma do zdalnego zarządzania stacjami dotacyjnymi w przypadku floty takich urządzeń. Dzięki Nayax można wygodnie, w czasie rzeczywistym śledzić postęp zbiórki, analizować trendy, porównywać lokalizacje.

Datkomat z terminalem płatniczym Nayax

W norweskim mieście Lillestrom, tamtejsze Centrum Przeciwdziałania Rasizmowi (Antirasitisk Senter) wspólnie z JCDecaux Norway (firma specjalizująca się w reklamie zewnętrznej) stworzyło interaktywną kampanię, która do walki z rasizmem i dyskryminacją wykorzystuje połączenie technologii rzeczywistości rozszerzonej (AR) i płatności bezgotówkowych. Przechodnie mogą zatrzymać wyświetlanie filmików z nienawistnymi hasłami i czynami przykładając kartę do terminala płatniczego i przekazując datek na rzecz Centrum. Na drugim filmie zobaczymy specjalne panele reklamowe zamontowane w wiatach przystanków autobusowych zostały wyposażone w terminale VPOS, korzystając z ich funkcji płatności bezgotówkowych przechodnie mogą w łatwy sposób przekazać swój datek na szczytny cel. Plakat zawiera hasło zachęcające do wpłacania na rzecz walki z rakiem prostaty, a każdy datek sprawia, że przedstawiony na plakacie grill rozjarza się ogniem, a wokół rozchodzi się zapach przygotowywanych na nim potraw.

Korzyści dla darczyńcy i operatora datkomatu

  • wygodna i pewna forma przekazywania datków
  • bezpieczna i dyskretna forma wsparcia zbiórki
  • elektroniczne potwierdzenia przekazania datku
  • możliwość konfiguracji sugerowanych kwot datku
  • mniejsze ryzyko kradzieży i wandalizmu
  • zredukowanie kosztów obsługi gotówki

Datkomaty w obiektywie

Ostateczny kształt datkomatu zależy od oczekiwań i inwencji pomysłodawcy. W najprostszej wersji wymagany jest tylko odpowiedni stojak, ponieważ wszystkie operacje związane z przekazaniem datku wykonuje się na ekranie terminala. W wersjach bardziej zaawansowanych możliwa jest integracja z multimediami - czyli stworzenie scenariusza interakcji z darczyńcą.