Kasy fiskalne na myjniach

14 września 2023

Fiskalizacja Myjni – formularze

Aby zgłosić terminale Nayax do fiskalizacji, konieczne jest wypełnienie odpowiedniego formularza, dzięki czemu będziemy mogli skonfigurować urządzenia tak, aby działały z konkretną kasą.

Poniżej zamieszczamy odnośniki do formularzy:

 

1 kwietnia 2022

Art. aktualizowany

OSTATNIA AKTUALIZACJA 14.09.2023 GODZ. 10.05

Artykuł, który właśnie czytasz, jest stale aktualizowany. Nad każdym akapitem zobaczysz datę dzienną, która informuje o stanie fiskalizacji myjni z terminalami Nayax w tamtym momencie. Treści są ułożone chronologicznie (najstarsze na dole).

Artykuł powstał 1 kwietnia 2022 r. Tego dnia ustawodawca ogłosił nowy termin obowiązkowej fiskalizacji branży myjni. Ostatecznie kasy fiskalne w myjniach samochodowych są wymagane prawem od 1 lutego 2023 roku.
Przez ten czas (aż do teraz) przeszliśmy z branżą długą i krętą drogę. Znaczną część naszych wniosków i wypracowanych rozwiązań skupia w sobie ten artykuł.
Jeśli posiadasz myjnię z terminalami Nayax, z pewnością znajdziesz tu cenne dla siebie treści. Weź poprawkę na to, że niektóre zapisy mogły się zdezaktualizować. Informacje były aktualne na pewno w momencie ich publikacji.

Owocnej lektury!

14 marca 2023

Publikujemy dzisiejsze oświadczenie naszej firmy nt. fiskalizacji we współpracy z terminalami Nayax starszej generacji.

 

Oświadczenie Nayax Polska 14.03.2023

1 lutego 2023

Pojawiła się aktualizacja oprogramowania umożliwiająca odróżnianie transakcji kartami bankowymi od innych form płatności. Dzięki temu rozwiązanie Nayax + Novitus może w pełni sprawnie działać.

Zachęcamy do zapoznania się z poniższym komunikatem, w którym szczegółowo opisaliśmy jakie kroki trzeba teraz podjąć, aby Państwa urządzenia zostały zaktualizowane do najnowszej wersji oprogramowania:
Nayax + Novitus – opis działań

16 grudnia 2022

Publikujemy oświadczenie naszej firmy z 15.12.2022 w sprawie stanu  aktualnych prac nad  fiskalizacją myjni z terminalami Nayax.
Rekomendujemy składanie pism do swoich urzędów skarbowych z prośbą o odroczenie terminu fiskalizacji Państwa myjni, niezależnie od tego, z którego rozwiązania będą Państwo chcieli skorzystać: Nayax + Novitus czy Nayax + WKF. Pracujemy nad rozwiązaniami. Szczegóły w dokumentach poniżej.

 

Wzory pism i załączników:

Oświadczenie Nayax Polska

Oświadczenie Klienta Nayax

Wniosek o odroczenie do Urzędu Skarbowego (doc.)

 

25 listopada 2022

Oświadczenie firmy Wirtualne Kasy Fiskalne w sprawie aktualnego statusu prac nad przyznaniem homologacji kasie rejestrującej specjalnego przeznaczenia z dn. 23.11.2022 r.

 

Firma Wirtualne Kasy Fiskalne oświadcza, że kasa rejestrująca specjalnego przeznaczenia w postaci oprogramowania mająca zastosowanie w myjniach samoobsługowych jest w trakcie badania w Głównym Urzędzie Miar.
Długotrwały proces homologacji wynika z faktu, że trwają ustalenia dotyczące sposobu przekazania paragonu klientowi. Zgodnie z rozporządzeniem w kasie specjalnego przeznaczenia paragon może być przekazany klientowi w sposób z nim uzgodniony. Aktualnie trwają rozmowy pomiędzy firmą Wirtualne Kasy Fiskalne a Ministerstwem Finansów, aby dokładnie określić formę przekazania paragonu (skan kodu QR, wyświetlenie na specjalnym ekranie itp.). Jednocześnie Ministerstwo konsultuje możliwe warianty z Głównym Urzędem Miar. Konsultacje pomiędzy urzędami prowadzone są z przestrzeganiem procedur administracyjnych. Nie jest znany termin ich zakończenia.
Firma Wirtualne Kasy Fiskalne zobowiązuje się na bieżąco informować o postępach w uzyskaniu homologacji, a także wyraża przekonanie, że wkrótce prace nad rozwiązaniem zakończą się sukcesem.

16 listopada 2022

Schemat podłączenia kasy Novitus do terminala Nayax

 

Możliwość podłączenia czytników NAYAX do myjni oraz kasy Novitus z wysyłaniem informacji o płatności kartą bankową kanałem Puls 1, o płatnościach kartą lojalnościową (prepaid) kanałem Puls 2 i opcjonalnie z możliwością “nasłuchiwania” (raportowania) transakcji gotówkowych kanałem Puls 3.

 

 

 

11 października 2022

Oficjalnie już wiemy, że obowiązek fiskalizacji został odroczony do 1. lutego 2023!

 

Więcej informacji niżej:

Dziennik Ustaw

30 września 2022

Ministerstwo Finansów nadal pracuje nad projektem.
W tej chwili mówi się o odroczeniu terminu do 1. lutego 2023.

 

Wszelkie aktualizacje można śledzić pod poniższym linkiem:
LINK

15 września 2022

MF zaproponowało przesunięcie obowiązku fiskalizacji na 1 kwietnia 2023 r.

Projekt zmian jest konsultowany:
LINK

Nowy termin ma wejść w życie po 20.09.2022.

13 września 2022

W nawiązaniu do pisma, które otrzymaliśmy od firmy Novitus (data nadania 09.09.2022) wyjaśniamy,
że użyte przez nas w Oświadczeniu sformułowanie “Kasa Novitus SDF posiada homologację,
ale nie potrafi rozróżniać metod płatniczych” należy rozumieć jako “Kasa Novitus SDF posiada homologację, ale po podłączeniu do terminala Nayax nie jest w stanie odróżnić transakcji kartą bankową od transakcji kartą flotową, co skutkuje fiskalizowaniem tych ostatnich”.

Wydawało się, że skoro jesteśmy autorami Oświadczenia i przedstawiamy sytuację na potrzeby
klientów Nayax, oczywistym jest, że opisujemy problem z punktu widzenia posiadacza Nayax – szczególnie,
że przyjętą przez nas perspektywę wskazuje pierwszy akapit Oświadczenia.

Okazało się jednak, że takie uproszczone ujęcie otwiera możliwość absurdalnych interpretacji – taką możliwość chcemy wyeliminować niniejszym doprecyzowaniem.

26 sierpnia 2022

Na Państwa prośbę, wyszliśmy naprzeciw oczekiwaniom i przygotowaliśmy dodatkowe pismo do Urzędu Skarbowego.

Przypominamy, że nadal warto składać pisma do US z prośbą o odroczenie terminu fiskalizacji na Państwa Myjni, niezależnie od tego, z którego rozwiązania będą Państwo chcieli skorzystać.
Kasa musi rozróżniać wszystkie metody płatności – gotówką, kartą bankową czy flotową, czy to –  rozwiązanie Nayax + WKF czy Nayax + Novitus.
Pracujemy nad rozwiązaniami. Szczegóły w dokumentach poniżej.

Co należy zrobić?

 1. Przede wszystkim zachowaj spokój.
 2. Upewnij się, że wrzutniki monet są spięte z czytnikiem – Umówiłeś już instalatora?
 3. Zamów kasę.
  LINK
 4. Zgłoś się do fiskalizacji formularzem.
  Formularz
 5. Pobierz wzory wniosków, wypełnij i wyślij do swojego Urzędu Skarbowego.

Wzory pism i załączników:

Podstawa odroczenia

Wniosek o odroczenie do Urzędu Skarbowego (doc.)

Wniosek o odroczenie do Urzędu Skarbowego (pdf)

Oświadczenie Nayax Polska

Oświadczenie Klienta Nayax Polska

11 sierpnia 2022

Jesteśmy przekonani, że rozwiązanie fiskalne produkcji Wirtualne Kasy Fiskalne zostanie zatwierdzone!

Co należy zrobić?

_Kup czas. Złóż pismo do urzędu z prośbą o indywidualną prolongatę terminu fiskalizacji. Są już pierwsze zgody urzędów na wydłużenie terminu.

_Wykorzystaj ten czas na sprawy techniczne. Upewnij się, że Nayax widzi transakcje gotówkowe,
aby móc raportować je do WKF.

Dlaczego zależy nam na stosowaniu kasy WKF zamiast innej?

Jedynie te kasy są w pełni zintegrowane z Nayaxem, dzięki czemu potrafią rozróżnić metody płatności. Zatem fiskalizowane są tylko transakcje kartą bankową i gotówkowe. Płatności kartami pre-paid, żetonami i aplikacją Monyx – nie. W przypadku korzystania z innej kasy fiskalizowane są wszystkie metody płatności. A to jest niezgodne z interesem właściciela myjni i niezgodne z prawem.

 

 

 

14 lipca 2022

Uruchomiliśmy formularz, poprzez który można zgłosić chęć skorzystania z rozwiązania fiskalnego, które proponują Wirtualne Kasy Fiskalne. Przypominamy też, że aby sfiskalizować myjnię z Nayax i WKF, konieczne jest posiadanie taryfy abonamentowej [Nayax] nie niższej niż STANDARD. Taryfę można zmienić*, pisząc na biuro@televend.pl lub poprzez poniższy formularz.

* Zgodnie z cennikiem zmiana taryfy raz w roku jest bezpłatna.

 

>>> Kliknij, aby wypełnić formularz

23 maja 2022

Nowe informacje po konferencji na Targach Paliw

W tym momencie możemy potwierdzić, że nie tylko terminale z linii “Touch”, ale również zestawy klasyczne (Amit + VPOS) będą kompatybilne z rozwiązaniem Wirtualnych Kas Fiskalnych. Niedługo omówimy to rozwiązanie szerzej.

Zamówienie smartfonów ze specjalnym oprogramowaniem jest możliwe bezpośrednio u dystrybutora rozwiązania.

Kliknij po więcej informacji!

Dostawcą kasy fiskalnej oraz bezpośrednim dystrybutorem rozwiązania będzie firma:

Wirtualne Kasy Fiskalne Sp. z o.o.
ul. Poleczki 23
02-288 Warszawa
NIP: 9512503890

 

Ministerstwo Finansów ogłosiło przesunięcie terminu fiskalizacji na 01.10.2022.

https://www.gov.pl/web/finanse/odroczenie-terminu-obowiazkowego-stosowania-kas-rejestrujacych-w-myjniach-samochodowych?fbclid=IwAR3KJoEqVqMiJ3yN3D4WXl4vqFBMWpnSboCwvqyijONR4LrwZHFstqCAkPc

Więcej na ten temat w materiale poniżej. Zachęcamy do oglądania.

22 kwietnia 2022

Schemat rozwiązania fiskalnego dla myjni wg Nayax

Jedna kasa obsługuje całą myjnię. Terminale płatnicze Nayax pełnią rolę wyświetlacza

Ile to będzie kosztować?

Aby wdrożyć nasze rozwiązanie na myjni składającej się z 4 stanowisk i odkurzacza dwustronnego, musisz liczyć się z następującym wydatkami:

 • zakup smartfona z zainstalowanym oprogramowaniem w postaci wirtualnej kasy fiskalnej; tak przygotowany mikrokomputer musi znajdować się na terenie myjni i być stale podłączony do zasilania i Internetu,
 • zakup 5 terminali płatniczych Nayax (po 1 sztuce na stanowisko i 1 sztuka na dwustronny odkurzacz).

Jeśli na Twojej myjni są już zainstalowane terminale Nayax z ekranem dotykowym, to Twój początkowy wydatek ograniczy się do zakupu smartfona z zainstalowaną wirtualną kasą fiskalną.

Chcąc w pełni korzystać z rozwiązania fiskalnego, które proponują Wirtualne Kasy Fiskalne, konieczne jest posiadanie taryfy abonamentowej [Nayax] nie niższej niż STANDARD.

Od każdej zafiskalizowanej transakcji będzie pobierana prowizja wynosząca 0,45% netto.

 

 

 

 

 

1 kwietnia 2022

Fiskalizacja myjni z terminalami płatniczymi Nayax

1 lipca 2022 1 PAŹDZIERNIKA 2022 wygasa zwolnienie ze stosowania kas rejestrujących na myjniach samoobsługowych. Innymi słowy, każda myjnia i odkurzacz będą musiały “wydawać” paragon przy zakupie gotówkowym lub bezgotówkowym (karta bankowa). Nayax wraz z jednym z dostawców rozwiązań fiskalnych przygotował ciekawe i wygodne rozwiązanie spełniające wymogi prawa.

Jak to działa?

Każda myjnia będzie wyposażona w jeden mikrokomputer, na którym będzie zainstalowana kasa fiskalna w formie oprogramowania, czyli jedna kasa na myjnię (A NIE NA STANOWISKO). Kasa będzie otrzymywała informacje o bieżących transakcjach gotówkowych i bezgotówkowych z terminali Nayax, tworzyła paragon, a następnie udostępniała ten paragon na wyświetlaczu terminala płatniczego Nayax.

 

 

 • rozwiązanie będzie działać tylko na terminalach z ekranem dotykowym
 • transakcje wykonywane kartami pre-paid, aplikacją Monyx, kartami flotowymi itp. nie będą fiskalizowane
 • akceptor monet musi być spięty z terminalem płatniczym, żeby pokazać paragon także za transakcje gotówkowe

Dlaczego warto wybrać rozwiązanie fiskalne oferowane przez Nayax?

Wykorzystuj wyświetlacz terminala do pokazywania paragonów

Terminale Nayax potrafią wiele. Oprócz kart bankowych obsługujemy także karty pre-paid i aplikacje płatnicze (Monyx, Autopay itp.). Możemy też wyświetlać paragony. Montaż dodatkowej kasy fiskalnej na stanowisku jest zupełnie niepotrzebny.

Model biznesowy oparty o prowizję

Opłata za usługę fiskalną jest powiązana z Twoimi przychodami. Jeśli ruch na myjni jest mały, płacisz mało. Jeśli ruch jest większy, płacisz więcej (ale wciąż mało :) ).

Zainwestuj w rozwiązanie Nayax, aby obniżyć koszty działalności i zwiększyć przychody biznesu!

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat naszych produktów?
Skontaktuj się z naszym konsultantem.